W poniedziałek, 30 czerwca 2025 roku odbyła się XIV sesja Rady Powiatu. Radni większością głosów udzielili Zarządowi Powiatu wotum zaufania za wykonanie budżetu za rok 2024.

Absolutorium i wotum zaufania to kluczowe elementy oceny pracy Zarządu Powiatu przez radnych. Stanowią one wyraz aprobaty dla dotychczasowych działań oraz fundament dalszego zaufania i odpowiedzialności.

Starosta Jan Sławecki skierował słowa podziękowania za zaangażowanie i wsparcie w realizacji budżetu. Szczególne wyrazy wdzięczności przekazał w stronę Skarbnik Powiatu Elżbiety Remiszewskiej, Członków Rady Powiatu oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Lubartowie.

Pani Skarbnik wyraziła uznanie dla pracowników wszystkich jednostek organizacyjnych Powiatu, podkreślając sprawną i efektywną współpracę podczas realizacji budżetu w minionym roku.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kardasz, złożył Zarządowi życzenia, aby kolejny rok był równie dobry – a nawet lepszy – pod względem realizacji budżetu i działań na rzecz rozwoju Powiatu.

 

W niedzielę, 29 czerwca 2025 roku w miejscu naznaczonym historią i bohaterstwem, odbyły się uroczyste obchody 194. rocznicy Bitwy pod Łysobykami. To ważna chwila refleksji nad przeszłością i hołd dla tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się zmianą warty, po której odprawiona została Msza Święta.

Dalsza część wydarzenia upłynęła przy dźwiękach pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów śpiewaczych.

W wydarzeniu uczestniczyli: Grzegorz Sosiński Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego, Andrzej Kardasz Przewodniczący Rady Powiatu Lubartowskiego, Janusz Bodziacki Sekretarz Powiatu, który w imieniu Poseł Magdaleny Filipek - Sobczak odczytał list i złożył wieniec pod pomnikiem poległych.

W imieniu własnym, Zarządu oraz Starosty Lubartowskiego Jana Sławeckiego, list odczytał i wieniec złożył Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kardasz.

Bitwa pod Łysobykami była ostatnią próbą przejęcia inicjatywy przez stronę polską podczas Powstania Listopadowego. Mimo trudnych warunków, nasi przodkowie walczyli z ogromnym poświęceniem i odwagą. Ich pamięć jest dla nas wzorem niezłomności i przypomnieniem, że wolność, którą dziś cieszymy się na co dzień, jest darem i obowiązkiem, który musimy pielęgnować i chronić każdego dnia.

 

 

 

W piątek, 27 czerwca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się spotkanie informacyjne, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Spotkanie dotyczyło scalenia gruntów oraz inwestycji realizowanych na obszarach wiejskich.

W spotkaniu uczestniczył Starosta Lubartowski Jan Sławecki oraz pracownicy Wydziału Inwestycji i Rozwoju.

Przedstawiono krótkie podsumowanie perspektywy 2014–2020.

Wicemarszałek Województwa Lubelskiego poinformował o zwiększeniu środków finansowych na działania związane ze scaleniem gruntów.

Omówiono również plany dotyczące nadchodzących naborów w nowej perspektywie finansowej.

Przedstawiono także informacje na temat zadań realizowanych w ramach poddziałania:

„Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Działania scaleniowe w Gminie Ostrówek (powiat lubartowski, woj. lubelskie):

Scalania gruntów rolnych na obrębach:

  • Tarkawica, Żurawiniec-Wieś, Żurawiniec-Kolonia
  • Data zawarcia umowy o przyznaniu pomocy: 07.10.2019 r.

Scalanie gruntów na obrębach:

  • Luszawa, Las Wsi Luszawa, Tyniec
  • Data zawarcia umowy o przyznaniu pomocy: 27.06.2022 r.

Celem tych działań jest poprawa warunków gospodarowania gruntami poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych.

 

1 sg

2 sg

3 sg

W piątek, 27 czerwca 2025 r. symbolicznie zakończył się rok szkolny 2024/2025. Ostatni dzwonek wybrzmiał we wszystkich placówkach oświatowych, zamykając dziesięciomiesięczny okres intensywnej nauki, pracy wychowawczej oraz licznych wyzwań i osiągnięć edukacyjnych.

W uroczystym zakończeniu roku szkolnego uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kardasz, Wicestarosta Lubartowski Fryderyk Puła, Radny Rady Powiatu Lucjan Mileszczyk oraz Kierownik Wydziału Oświaty i Sportu Aleksandra Kociszewska.

W swoich przemówieniach podkreślali znaczenie edukacji, gratulowali uczniom osiągnięć oraz dziękowali nauczycielom za ich codzienny trud i zaangażowanie. Nie zabrakło też życzeń pięknych, słonecznych i bezpiecznych wakacji dla całej społeczności szkolnej.

 

 

 

 

26 czerwca odbył się XVIII Powiatowy Miting Sportowo-Rekreacyjny po hasłem "Radość nie zna barier".

Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” oraz Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim. Miting był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w propagowaniu sportu jako narzędzia rehabilitacji i integracji społecznej.

W spotkaniu uczestniczyli Starosta Lubartowski Jan Sławecki, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych Jerzy Piekarczyk, Dyrektor Oddziału Lubelskiego PFRON Monika Wac, a także dyrektorzy powiatowych placówek pomocy społecznej.

To niezwykłe wydarzenie dostarczyło niezapomnianych przeżyć osobom z niepełnosprawnościami, które mogły uczestniczyć w zawodach sportowych, konkursach, zajęciach rekeacyjnych oraz wielu innych atrakcjach. Ten szczególny czas stał się okazją do promowania aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, wspierającego integrację poprzez wspólną zabawę, współzawodnictwo oraz społeczną rehabilitację – budując poczucie wartości, pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Na wszystkich czekały także liczne atrakcje i smaczny poczęstunek, który dopełnił atmosferę wspólnoty i radości.

To był dzień pełen uśmiechów, dobrej energii i niezapomnianych chwil – dowód na to, że radość naprawdę nie zna barier.